יצירת קשר
Call
Call
Mail

מיתוסים בשחזור מידע מדיסק קשיח

זה קורה גם ללקוחות וגם לטכנאים שאינם מתמחים בשחזור מידע – כל ניסיון לשחזר את המידע פשוט כושל. התחושה של התסכול והפאניקה נפוצה ומוכרת, ומסתכמת בסופו של דבר בבהייה חסרת אונים במסך.

התחושות האלה הן שמובילות בסופו של דבר לחיפוש פתרונות ואילתורים – בקרב חברים, ברשת האינטרנט, ו"מומחים" מלאי כוונות טובות בדרך לאובדן המידע. הבעיה היא שרבים מהפתרונות האלה, שחלקם אפילו לא הגיוניים, עלולים לא רק שלא לסייע אלא להחמיר את הבעיה. ייתכן ובנקודת זמן מסויימת הם התגלו במקרה כיעילים, ומשם הדרך להפוך למיתוס ולפתרון מוכר היתה קצרה. בפועל, ברוב המקרים הם עלולים לסכל את ההזדמנות שיכלה להיות לטכנאי שחזור מידע בבואו לשחזר מידע שנמחק.

במאמר נסקור כמה מהמיתוסים האלה, ונפריד בין אלו שאולי יועילו לבין אלו שרק יחמירו את המצב:

1. מיתוס ה-"תן לו בראש".
זה אולי המיתוס הוותיק מכולם. כשהכונן הקשיח מפסיק לעבוד, חלק מהאנשים מכים אותו עם מברג או עצם אחר. זה גורם לכך שהראש נופל ושורט את הדיסק באופן שעשוי למנוע את שחזור מוצלח לצמיתות או לכל הפחות, להקשות מאוד על הליך תקין ומקצועי של שחזור מידע.
האמת, שכשהיא נעשית כמו שצריך, השיטה הזו עשויה לעיתים לעזור להצלת דיסק קשיח. טפיחות עדינות ובודדות עשויות לשחרר את הראש שהתחיל להיתקע, אבל כמו שכבר הובהר – זה מסוכן, אל תנסו את זה בבית, אלא אם מדובר בדיסק שהמידע עליו חסר חשיבות.

2. מיתוס "הדיסק המעופף".
כן, כן. תמצאו אנשים שישבעו לכם שהם הפילו את הכונן הקשיח מהשולחן לשטיח ומשתמשים בו באושר עד עצם היום הזה.
שוב, ייתכן והיו כמה ברי מזל ששיטה זו הצליחה להם, אך אנחנו לא יכולים לתמוך או להמליץ עליה. כל פגיעה חזקה בדיסק, במיוחד כזה שאנחנו כבר יודעים כי הוא לא תקין לגמרי אך לא יודעים מה בדיוק הבעיה שלו, היא חד וחלק משחק עם הגורל. ניסיון לנחש לבד מהי הבעיה, מסכן בצורה משמעותית את הסיכוי לשחזור מידע תקין לאחר מכן.
אם המידע על הכונן הקשיח לא חשוב לכם, הרגישו חופשי לערוך ניסויים כאוות נפשכם. האחריות לתוצאות – עליכם בלבד.

3. מיתוס "מכת קור".
המיתוס הזה מעניין ויש בו גם כנראה שמץ של היגיון, אך התוצאות שלו עלולות להיות הרסניות. גם כאן, מדובר כנראה בניסוי שהצליח פעם או פעמיים, אך מניסיוננו מדובר במקריות. הכוונה היא שמישהו הבין שהראש של הכונן הקשיח הפסיק לעבוד עקב התחממות יתר, והחליט לשים בפריזר ולהקפיא לכמה דקות כונן קשיח שהפסיק לעבוד. על אף ששמענו על כמה מקרים בהם הכונן "קם לתחיה" לכמה דקות לאחר מכן, לא היינו ממליצים על שיטה זו.מעבר לכך, חיבור רכיב שעשוי היה לספוג לחות למכשיר חשמלי אחר? סכנה ברורה ומידית. אל. תנסו. את. זה. בבית. (ולא בשום מקום אחר…).

4. מיתוס "האמבטיה הנקייה".
יש אנשים הטוענים שהם יכולים ליצור "חדר נקי" תוצרת בית באמבטיה האישית שלהם,  על-ידי פתיחה של זרם המים החמים ומילוי האמבטיה באדים עד שהאוויר נקי לגמרי ואפשר לפתוח את הכונן הקשיח ללא חשש לגרום לו נזק.
על אף שמדובר בשיטה יצירתית, יכולות להיות לה השלכות בלתי צפויות על המידע המאוחסן בדיסק הקשיח. זאת משום שאבק ולחות עם האויבים הגדולים ביותר של הכונן הקשיח, ולכן יש לפתוח אותו אך ורק ב "חדר נקי" רשמי בו יש ציוד מתקדם שנועד לטיפול ברכיבים עדינים תחת טמפרטורה, לחות ולחץ מבוקרים.
אם אתם לא בטוחים מה לעשות עם כונן קשיח פתוח או אין לכם את הכלים המתאימים, סליחה שאנחנו נשמעים כמו דיסק שרוט – אל תנסו את זה בבית!

5. מיתוס "ההחלפה".
יש אנשים שמחליפים את לוח האם באחד מכונן קשיח תקין על-מנת להחיות את הכונן הקשיח הפגום. במיתוס זה יש מן ההגיון והפעולה הזו יכולה לתרום להצלת מידע מדיסק קשיח אם יש נזק חיצוני בלבד. אפשר לנסות, אם אתם יודעים מה אתם עושים ואם המידע שעל הדיסק אינו חשוב משפטית או עסקית.

6. מיתוס "התיקון הכללי"
יש חברות ומקצוענים שמכריזים קבל עם ועדה כי הם עוסקים בתיקון דיסק קשיח.
מה שהם עושים בפועל זה להחליף את לוח האם או לפרמט את הכונן ואז להחזיר אותו ללקוח בטענה שהוא "מתוקן".
במדינות מסוימות יש תעשיה שלמה של "שיפוץ" ו "מיחזור" מוצרי אלקטרוניקה וכוננים קשיחים. חלקם גם יכולים לעבוד באופן תקין לזמן מה, אך הם למעשה מורכבים מחלקים מיותר מדיסק אחד – חלקם חדשים וחלקם משומשים. בכל מקרה, הם אינם אמינים כמו כונן קשיח שבוצע בו שחזור מידע תקין, או כונן קשיח חדש. לכן לאחר שחזור מידע מדיסק קשיח המידע מועמס על דיסק חדש ותקין.

לסיכום, שחזור מידע בכלליות ושחזור מידע מדיסק קשיח הוא עסק למומחים, והוא כזה מסיבה מסוימת: אנשים וחברות עלולים לחוות הפסדים ועוגמת נפש רבה בעקבות אובדן מידע שאין לו גיבוי. להיות מקצוען בתחום הכוונה היא שיהיו לך גם את הידע וגם את הציוד הנדרש. לכן, התרחקו מחברות ו"מומחים" שאין להם את הידע והציוד הנדרש, משום שהם עלולים לסכל סופית כל סיכוי לשחזור מידע.

להתייעצות עם מומחה שחזור מידע חייגו 03-6259892 

תגיות: שחזור קבצים | שחזור מידע שנמחק | שחזור דיסק קשיח | שחזור הארד דיסק

יצירת קשר

כתובתנו: דרך החורש 4, יהוד
טלפון: 03-6259892