ראשי > שחזור דיסק קשיח
שחזור דיסק קשיח

מיתוסים בשחזור מידע מדיסק קשיח

זה קורה גם ללקוחות וגם לטכנאים שאינם מתמחים בשחזור מידע – כל ניסיון לשחזר את המידע פשוט כושל. התחושה של התסכול והפאניקה נפוצה ומוכרת, ומסתכמת בסופו של דבר בבהייה חסרת אונים במסך השחור. יש לכם בעיות במחשב, הוא פשוט מסרב לעבוד, והכי גרוע, לא בצעתם גיבוי או גיבוי ענן.

התחושות האלה הן שמובילות בסופו של דבר לחיפוש פתרונות מפתרונות שונים -  בקרב חברים, ברשת האינטרנט, ו "מומחים" למיניהם. הבעיה היא שרבים מהפתרונות האלה, שחלקם אפילו לא הגיוניים, עלולים לא רק שלא לסייע אלא להחמיר את הבעיה. בעיה נוספת היא שהם מופצים במהירות האור. ייתכן ובנקודת זמן מסויימת הם התגלו במקרה כיעילים, ומשם הדרך להפוך למיתוס ולפתרון אבסולוטי היתה קצרה. בפועל, ברוב המקרים הם עלולים לסכל את ההזדמנות שיכלה להיות לטכנאי שחזור מידע בבואו לשחזר מידע במהירות יחסית ובמחיר סביר.

בכתבה הבאה נסקור כמה מהמיתוסים האלה, ונפריד בין מה שיכול להיות מועיל והגיוני לבין מה שעלול רק להוביל ליותר בהלה ונזקים נוספים:

1. מיתוס ה "תן לו בראש".
זה אולי המיתוס הוותיק מכולם. כשהכונן הקשיח מפסיק לעבוד, חלק מהאנשים מכים אותו עם מברג או עצם אחר. זה גורם לכך שהראש נופל ושורט את הדיסק באופן שלא מאפשר יותר לבצע שחזור מידע.
האמת, שכשהיא נעשית כמו שצריך, השיטה הזו עשויה לעזור להצלת דיסק קשיח. הטפיחות עשויות לשחרר את הראש שהתחיל להיתקע. עם זאת, הן צריכות להיות עדינות ומבודדות. אם זה לא עוזר אחרי פעם או פעמיים, יש להפסיק מיד.

2. מיתוס "הדיסק המעופף".
כן, כן. תמצאו אנשים שישבעו לכם שהם הפילו את הכונן הקשיח מהשולחן לשטיח ומשתמשים בו באושר עד עצם היום הזה.
שוב, ייתכן והיו כמה ברי מזל ששיטה זו הצליחה להם, אך אנחנו לא יכולים לתמוך או להמליץ עליה. כל פגיעה חזקה בדיסק, במיוחד כזה שאנחנו כבר יודעים כי הוא לא תקין לגמרי אך לא יודעים מה בדיוק הבעיה שלו, היא חד וחלק משחק עם הגורל. ניסיון לנחש לבד מהי הבעיה, מסכן בצורה משמעותית את הסיכוי לשחזור מידע תקין לאחר מכן.
אם המידע על הכונן הקשיח לא חשוב לכם, הרגישו חופשי לערוך ניסויים כאוות נפשכם. אך אם גם אצלכם כמו אצל כולם למידע יש ערך, דעו שיש כוננים קשיחים שהפסיקו לעבוד אחרי ניסוי שכזה......

3. מיתוס "מכת קור".
המיתוס הזה מעניין ויש בו גם כנראה שמץ של היגיון, אך התוצאות שלו עלולות להיות הרסניות. גם כאן, מדובר כנראה בניסוי שהצליח פעם או פעמיים, אך מניסיון שלנו מדובר במקריות. הכוונה היא שמישהו הבין שהראש של הכונן הקשיח הפסיק לעבוד עקב התחממות יתר, והחליט לשים בפריזר ולהקפיא לכמה דקות כונן קשיח שהפסיק לעבוד. על אף ששמענו על כמה מקרים בהם הכונן "קם לתחיה" לכמה דקות לאחר מכן, לא היינו ממליצים על שיטה זו. צריך לזכור שאנחנו אף פעם לא יודעים במקרה כזה מהי מידת הנזק, וכמה נסיונות הקפאה כאלה יכולים להפחית משמעותית את הסיכוי לבצע שחזור מידע תקין.

4. מיתוס "האמבטיה הנקייה".
יש אנשים הטוענים שהם יכולים ליצור "חדר נקי" תוצרת בית באמבטיה האישית שלהם,  על-ידי פתיחה של זרם המים החמים ומילוי האמבטיה באדים עד שהאוויר נקי לגמרי ואפשר לפתוח את הכונן הקשיח ללא חשש לגרום לו נזק.
על אף שמדובר בשיטה משוכללת, יכולות להיות לה השלכות בלתי צפויות על המידע המאוחסן בדיסק הקשיח. זאת משום שאבק ולחות עם האויבים הגדולים ביותר של הכונן הקשיח, ולכן יש לפתוח אותו אך ורק ב "חדר נקי" רשמי בו יש ציוד מתוחכם מאוד שנועד לטיפול ברכיבים עדינים תחת טמפרטורה, לחות ולחץ מבוקרים.
אם אתם לא בטוחים מה לעשות עם כונן קשיח פתוח או אין לכם את הכלים המתאימים – אל תנסו את זה בבית!

5. מיתוס "ההחלפה".
יש אנשים שמחליפים את לוח האם באחד מכונן קשיח תקין על-מנת להחיות את הכונן הקשיח הפגום. במיתוס זה יש מן ההגיון והפעולה הזו יכולה לתרום להצלת מידע מדיסק קשיח אם יש נזק חיצוני בלבד. אז שווה לנסות, ואם תפעלו בעדינות יש מצב שתצליחו להציל את המידע.
עם זאת, במידה וניסיתם וזה לא עובד, אל תנסו את שאר השיטות. קחו את הכונן הקשיח למעבדה כמו covered  על-מנת שנוכל לבצע שחזור מידע יעיל.

6. מיתוס "התיקון הכללי"
יש חברות ומקצוענים שמכריזים קבל עם ועדה כי הם עוסקים בתיקון דיסק קשיח.
מה שהם עושים בפועל זה להחליף את לוח האם או לפרמט את הכונן ואז להחזיר אותו ללקוח בטענה שהוא "מתוקן".
במדינות מסוימות יש תעשיה שלמה של "שיפוץ" ו "מיחזור" מוצרי אלקטרוניקה וכוננים קשיחים. חלקם גם יכולים לעבוד באופן תקין לזמן מה, אך הם למעשה מורכבים מחלקים מיותר מדיסק אחד – חלקם חדשים וחלקם משומשים. בכל מקרה, הם אינם אמינים כמו כונן קשיח שבוצע בו שחזור מידע תקין, או כונן קשיח חדש.

לסיכום, שחזור מידע בכלליות ושחזור מידע מדיסק קשיח הוא עסק למקצוענים כגון מעבדת covered, והוא כזה מסיבה מסוימת: אנשים וחברות עלולים לחוות הפסדים עצומים ועוגמת נפש רבה בעקבות אובדן מידע שאין לו גיבוי. להיות מקצוען בתחום הכוונה היא שיהיו לך גם את הידע וגם את הציוד הנדרש. לכן, התרחקו כמו מאש מחברות ו "מקצוענים" שאין להם את הידע והציוד הנדרש, משום שהם עלולים לסכל סופית כל סיכוי לשחזור מידע.
במקרים בהם אתם לא בטוחים מהי מהות הבעיה או מנסים לפתור אותה בעצמכם, חפשו חברה מקצועית ואמינה כמו covered .

צלצלו אלינו עכשיו 03-6259892 כדי שנוכל לבצע שחזור מידע שנמחק במהירות וביעילות וכדי שתוכלו לחזור ולתפקד.

 

קאברד - שחזור קבצים | שחזור מידע שנמחק | שחזור דיסק קשיח | שחזור הארד דיסק